Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Anne babası boşanan çocuklar ne tür problemler yaşayabilir?

13,661
kez izlendi
Puan: 4.71 / 5
Detaylı Açıklama

Anne babası boşanan çocuklar ne tür problemler yaşayabilir?

Boşanma sonrası gerçekleşen değişim ve uyum süreci oldukça zorlayıcı olduğundan boşanmayı bir süreç olarak ele almak gerekir. Boşanmanın kritik noktası, ebeveyn arası süregelen çatışmanın boşanma sonrası da devam etmesidir.

Araştırmalara göre çatışmalı bir birliktelik içerisinde yetişen çocuklar, boşanmış ama çatışmasız bir yaşantı içerisinde çok daha iyi bir noktaya gelebiliyor ve uyum becerilerini arttırabiliyor. Çocukların uyum sorunu yaşamaması için ebeveynlerin boşanma sonrası yaşanacak çatışmaları iyi yönetmesi gerekir.

Ebeveyn kaybı

Velayetin daha çok anneye verilmesinden dolayı ebeveyn kaybı babanın kaybı anlamına gelir. Çocuğun velayetinin anneye verildiği durumlarda çocuğun baba ile olan ilişkisinin korunması önemlidir.

Boşanma sonrasındaki değişim ve uyum süreci

Boşanma sonrasındaki değişim ve uyum sürecinde anne-baba arasındaki çatışma, özellikle çocuğa yetişkinlik rollerinin yüklenmesi, iki ebeveyn arasında aracı olma konumunda kalması, çocuğa alamayacağından fazla sorumluluk verilmesi noktasına götürebilir. Bu bir olumsuzluktur ve giderilmesi gerekir.

Ebeveynin kaybına bağlı olarak bir yas, bir çökkünlük, normal giden gelişim seyrinde bir gerileme görülür. Bu gerileme hem okul yaşantısında, hem konuşma becerilerinde kendini gösterebilir.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat