Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Anne adayının yüzündeki değişiklikler bebeğin cinsiyeti hakkında ipucu verir mi?

62,835
kez izlendi
Puan: 4.57 / 5
Detaylı Açıklama

Anne adayının yüzündeki değişiklikler bebeğin cinsiyeti hakkında ipucu verir mi?

Gebelikte yüzde meydana gelen değişiklikler ile bebeğin cinsiyeti arasında ilişki kuran pek çok rivayet vardır. Ancak bu rivayetlerde doğruluk payı bulunmamaktadır.

Gebelik döneminde yüzdeki değişiklik, hormonların artmasından kaynaklanır. Özellikle östrojen hormonuna bağlı olarak ciltte güzelleşme, pembeleşme görülebilir. Aynı zamanda artan kan miktarına bağlı olarak yanakların kızarması, saçların gürleşmesi gibi değişiklikler görülebilir.

Melanin pigmentinin gebelik döneminde daha fazla üretilmesi nedeniyle yüzde bir maske oluşabilir. Buna gebelik maskesi adı da verilir. Bu, aynı zamanda göbek deliğinin altında oluşan çizginin siyaha dönüşmesi şeklinde de bir değişikliğe yol açar. Ancak bu durumun bebeğin cinsiyeti ile bir alakası yoktur. Gebelikte salgılanan hormonların melanin salgısını uyarması ile alakalıdır. Östrojen de bu değişiklikte etkendir. 

Bazı durumlarda progesteron hormonu da yükseldiği için erkeklik hormonuna benzer etkiler gözlemlenebilir. Gebelik döneminde yüzde oluşan sivilceler bebeğin cinsiyeti ile ilgili değildir. Annenin, söz konusu hormonlara olan duyarlılığı bu etkiler üzerinde belirleyici olmaktadır. 

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat