Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Anne adayının psikolojisi bebeğin zeka gelişimini nasıl etkiler?

2,549
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Anne adayının psikolojisi bebeğin zeka gelişimini nasıl etkiler?

Hamilelikte, anne karnındaki bebeğin zeka gelişimi ile anne psikolojisi arasında doğrudan bir bağlantı olduğu söylenebilir. Anne kendini stres altında ve mutsuz hissediyorsa bu bebeğin zeka gelişimini olumsuz etkiler. Çünkü insan vücudu stres altındayken kortizon hormonu salgılar. Kortizon insanların fiziksel ve zihinsel olarak zorluklarla başa çıkmasına yardımcı olaün önemli bir hormondur ancak hamilelikte salgılanması anne karnındaki bebeğin beyin hücrelerinin gelişiminde yetersizliğe yol açabilir. Buna bağlı ortaya çıkan gelişim yetersizlikleri çok ciddi boyutlarda olmayabilir ancak ileri yaşlarda zeka sorunları ortaya çıkarabilir.

Bunun yanı sıra anne adayının sıkıntı ve stres sorunu bebeğin beynine yeterli oksijen akışı olmasını da etkileyebilir. Özellikle sters sorunu kronik hale gelen kadınlarda tansiyon yükselmesi veya düşmesi bebeğin anne karnında beslenmesini sağlayan organdan bebeğin beynine yetersiz oksijenin yetersiz gitmesine yol açabilir. Bu da beyin hücrelerinin gelişimini olumsuz etkiler. Bu da zeka sorunlarına neden olabilir.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat