Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Anne adayının daha önce geçirdiği jinekolojik operasyonlar hamileliği etkiler mi?

3,791
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Anne adayının daha önce geçirdiği jinekolojik operasyonlar hamileliği etkiler mi?

Anne adayının daha önce geçirdiği jinekolojik operasyonların bir kısmı hamilelik süresince gebelikte bazı problemlere sebep olabilir. 

Anne adayının geçirmiş olduğu operasyonlara örnek olarak, yumurtalık kisti tespit edilmesi ve yumurtalık kistinin rahimden çıkarılması, yumurtalığın rahimden alınması gibi durumlar söylenebilir. Bu tarz jinekolojik operasyonlara bağlı olarak ortaya çıkabilecek riskler, hamile kalma oranını düşürebilir.

Miyom alınması da anne adaylarının daha önce geçirdiği jinekolojik operasyonlara örnek gösterilebilir. Anne rahminin içine yerleşmiş olarak bulunan miyomların çıkarılması söz konusu olabilir. Bu tür durumlarda miyomun çıkartıldığı yer eğer rahim iç tabakasını ilgilendiriyorsa, genellikle bu tip doğumların sezeryan yöntemi ile gerçekleştirilmesi uygun olur. Miyomlar kendini yenileyebilme ve tekrar edebilme yapısına sahiptir. Hamilelik sırasında ortaya çıkan miyom oluşumu anne adaylarında en sık rastlanılan hastalıklar arasında ikinci sıradadır.

Anne adaylarının daha önce geçirmiş olduğu operasyonlar arasında üçüncü sırada dış gebelik ameliyatları gelir.

Daha önceki gebeliklerinde dış gebeliğe bağlı olarak anne adayının bir tüpü alınmış ya da müdahale edilmişse, yeni hamilelikte de yeniden dış gebelik gözlemlenebilir.

Anne adayının daha önce kürtaj geçirmiş olması veya düşük sonrası kürtaj geçirmiş olması hamilelik için risk oluşturabilir. Fakat günümüzde kürtaj gibi operasyonlar daha ileri teknolojiyle yapıldığı için anne adayı üzerinde kalıcı ve olumsuz bir etkisi gözlemlenmez. 

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat