Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Anne adayına cinsel yolla bulaşabilecek bir hastalık bebeği etkiler mi?

31,243
kez izlendi
Puan: 4.56 / 5
Detaylı Açıklama

Anne adayına cinsel yolla bulaşabilecek bir hastalık bebeği etkiler mi?


1. Herpes Simpleks (Genital uçuk)

Genital uçuk eğer tam doğum başladığı zaman var ise doğumun sezaryenle gerçekleşmesi lazım. Yoksa bebeğe bulaşabilir. 1 numaralı enfeksiyon bu.

2. AIDS

Ülkemizde çok ender görülen bir şey. Rahim içindeki bebeğe bulaşabilir. Bulaşmaması için AIDS taşıyıcısı anne adayına bazı serumlar vererek bebeği korumak lazım.

3. Frengi

Frengi dediğimiz hastalık da Türkiye'de çok ender görülmesine karşın gene de görülebilir. Bu tür durumlarda yoğun bir antibiyotik tedavisi yapıldıktan sonra hamileliğe başlanmalı veya hamilelik esnasında saptanmışsa ona göre davranmalı.

4. Genital Siğiller (HPV, Human Papilloma Virus)

Bu tür durumlarda genital siğiller doğum kanalından geçerken bebeğe bulaşabilir. Rahim içindeyken bulaşmaz ama doğum kanalından geçerken bulaşabilir. Ama genelde bebekte tehlike oluşturan bir durum değildir.

5. Hepatit B

Hepatit B taşıyıcısı bir anne adayı bebeğe bunu çoğu durumda bulaştırabilir. Ama bundan korumak için bebeği, bebek doğduktan sonra bazı serumlarla, serumlar uygulanarak, bebeğe verilen bazı serumlarla o annedeki Hepatit B'yi kapması engellenebiliyor.


Bunların dışında;

Diğer ufak tefek bazı enfeksiyon hastalıkları çoğu durumda bebeğe bulaşabilir ama hepsinin bir çaresi var. Sonuçta bebeğe bulaşmasın diye enfeksiyonun öncelikle tanısının konulmuş olması lazım.

Anne adaylarının genital bölgedeki herhangi bir şişlik, kitle veya ağrı, baloncuklar oluşması gibi şeyleri veya eşlerinin kanlarında taşıdığı enefeksiyon hastalıkları; kendi kanlarında taşımaları muhtemel enfeksiyon hastalıkları konusunda doktorlarına bilgi vermesi lazım.

Bu sayede cinsel yolla bulaşan hastalıkların bebeklerine de bulaşmasını engelleyebilirler. Bunun aksi durumlarda ciddi sonuçlar doğurabilir.

Erkek, bebeğine enfeksiyon bulaşmaması açısından, eğer başka bir kadınla beraber olmuşsa ve enfeksiyon şüphesi taşıyorsa doktoruna başvurması lazım ve de prezervatif kullanması lazım ilişkide.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat