Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Anne adayı karnındaki bebekle nasıl iletişim kurabilir?

14,953
kez izlendi
Puan: 3.50 / 5
Detaylı Açıklama

Anne adayı karnındaki bebekle nasıl iletişim kurabilir?

M.Ö. 571 - 479 tarihleri arasında yaşayan ve Doğu uygarlıklarının en önemli temsilcilerinden biri sayılan Konfüçyüs?ten bu yana insan karakterini duyduğu seslerin şekillendirdiği bilinmektedir. Bebeğin 16. haftadan itibaren duymaya başladığı, sinir hücrelerinin gelişerek zekayı şekillendirdiği, bilinçaltını oluşturduğu düşünülürse bebek, duyduğu seslere karşı iyi bilinçaltı oluşturacak, kötü, karmaşık seslere karşı ise tepkiler verecektir.

Bebeklerin seslere karşı tepkileri

Bebekler 16. haftadan itibaren dışarıdaki tüm seslere tepki vermeye başlar ancak ilk duydukları ses annelerinin nabız sesidir. Bebeklerin anne karnında ilk dokundukları yer rahimdir. Bebekler çok güvenli bir ortamda ve sürekli aynı sesleri duyarak büyür. Annenin bebeğiyle iletişim kurması için onunla konuşması, müzik dinletmesi gerekir. Aynı şekilde bebeğin babasının tanıması için onunda bebeğiyle konuşması bebeğin gelişimini olumlu yönde etkiler.  

Klasik müziğin bebeğin zihinsel gelişimine etkisi

Mozart'ın müziğinin anne karnındaki seslere en yakın ses olduğu saptanmıştır. Bu nedenle anne karnındaki bebeklere Mozart dinletilmesi önerilmektedir. Çünkü annenin yaptığı hareketlerden, dinlediği müziklerden ya da yaşadığı strese kadar her konuda bebek de etkilenmektedir. 

Annenin yaşadığı stres, üzüntü, huzursuzluk veya mutluluk gibi durumların hepsini bebek hisseder ve bu bebeği kötü yönde etkiler. Annenin bebekle iyi iletişim kurması, yumuşak ses tonuyla konuşması ve müzik dinletmesi bebeğin anne karnındaki gelişimini olumlu yönde etkiler. Zira, bebeğe uygun müzikler dinlenilen, rahat ve mutlu bir ortamda endorfin salgılanan; yoga, meditasyon ile geçen huzurlu bir gebelikte mutlu bebeklerin doğdukları saptanmıştır. Dolayısıyla yapılan deneylerden yola çıkılarak anne karnında bebeğin ruhsal gelişimi olduğu kabul edilmektedir. 

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat