Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Anksiyete atağı geçirirken nefesimizi nasıl kontrol etmeliyiz?

4,854
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Anksiyete atağı geçirirken nefesimizi nasıl kontrol etmeliyiz?

Anksiyete atağı geçirirken yapılması gereken temel şey nefesi doğru almaktır. Anksiyetede vücudun kapıldığı gerginlik; kontrol dışındaki istemsiz kasılmalar veya tutulmalar, kas gruplarındaki aşırı yük, gerginlikler en önemli etkendir. Bu da vücudun uç noktalarına yeterli oksijen gitmediği anlamına gelir. O zaman bu kilidi aşmak, eşiği geçmek için vücudumuzun her noktasına oksijeni doğru bir şekilde ulaştırmamız gerekir. Bunun için aynı anda iki işlem yapılması gerekir. 

Anksiyete atağı için nefes egzersizi

Öncelikle burundan nefes almak, bu nefesi birkaç saniye boyunca tutmak, sonra o nefesi 5 saniye içerisinde ve adım adım, ağır ağır dışarıya vermek gerekir. Ama bu aralıkta beyninizi başka bir şekilde de oyalamanız gerekir. Her nefes alışverişinizi standart biçimde 1, 2, 3, 4 şeklinde saymak yerine birinci nefesinizde 1, ikinci nefesinizde 1001, üçüncü nefesinizde 2, dördüncü nefesinizde 2002, 5. nefesimizi 3, 6. nefesimizi 3003 gibi şekilde, beyninizi oyalayıcı bir yolu takip ederek nefes alıp verişlerinizi saymanız, birkaç nefesten sonra stresinizi ortadan kaldıracak, panik duygusu yavaşlayacak, hafifleyecek ve siz sadece nefes alıp vermeye odaklanacaksınız. 

Anksiyete atağı için yapılan bu tür nefes egzersizleri anksiyete atağı sırasında kendinize, vücudunuza, beyninize karşı bilişsel olarak bir şaşırtmaca taktiğidir. Bu anlamda nefes alıp verirken sadece nefes alıp vermek değil, kendinizi de oyalamanız gerekir. 

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat