Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Ani bebek ölümü sendromuna karşı bebek nasıl yatırılmalı?

13,962
kez izlendi
Puan: 5.00 / 5
Detaylı Açıklama

Ani bebek ölümü sendromuna karşı bebek nasıl yatırılmalı?

Bebeğinizi ani bebek ölümü sendromundan korumak için almanız gereken bazı önlemler var. Bebeğin yatış pozisyonu çok önemlidir. Bebeğinizi korumak için yapacağınız ilk şey onu sırt üstü yatırmaktır. Yüz üstü yatırılan bebeklerde ani bebek ölümü riski 1,2/1000 iken sırt üstü yatırılan bebeklerde 0,6/1000'dir. Bebek sağ yanına doğru yatırılabilir ancak yan yatırılan bebeğin yüz üstü dönme ihtimali çoktur.
Anne sütü bebeği ani bebek ölümü riskine karşı korur. Bebekler ilk 6 ay mutlaka anne sütü ile beslenmelidir. Bebekler beslendikten sonra yarım saat dik pozisyonda tutulmalıdır.
Bebeğin yattığı yatak ani bebek ölümü riskinden korunmak için çok önemlidir. Bebeğin yatağı sert olmalıdır ve bebek kendi yatağında yatmalıdır. Bebek yumuşak yatakta yatıyorsa ve anne sigara içiyorsa ani bebek ölümü riski %25 artar.
Yatağın boyutları karyolaya uygun olmalıdır ve kenarlarda boşluk kalmamalıdır. Karyolanın kenarında korkuluk görevi gören çitaların aralığı 5 cm civarında olmalıdır. Korkuluk örtü ile kapatılmamalıdır. İlk 6 ayda bebeğin yatağı ebeveynin odasında durabilir.
Bebeğin üstü yorgan ya da çok yumuşak şeylerle örtülmemelidir. Üstü örtülürken ağzı ve burnunun kapatılmamasına dikkat edilmelidir. Battaniyesi göğsüne kadar çekilmelidir. Battaniyenin köşelerinin yatağın kenarına sıkıştırılmasında fayda vardır. Böylece bebek hareket ettikçe battiniye topak haline gelmez. Bebek uyurken yanında yumuşak oyuncaklar bulunmamalıdır.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat