Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Anal fistül neden olur?

251,810
kez izlendi
Puan: 4.72 / 5
Detaylı Açıklama

Anal fistül neden olur?

Anal fistülün oluşabilmesi için makat çevresinde enfeksiyonun oluşması gerekir. Bu enfeksiyonun oluşması için bağırsak içeriğinin dışarıya dışkılama sırasında çıkarken makatın tam açılamaması, dışkının mukoza denilen bağırsak iç tabakasına sürtünmesi, küçük çatlaklardan veya cilt yoluyla mikroorganizmaların vücuda girmesiyle o bölgede önce apse oluşur. 

Bu bir kaç apse şeklinde de olabilir. Bu apseler zamanla olgunlaşır ve mutlaka bir yere boşalmaları gerekir. Bu boşalma bağırsağın dışarısına doğru olursa sorun olmaz ama makatın kenarındaki cilde boşalma olursa o zaman ismi makat çevresi fistüller olur. Bu fistüller dışarıya çıktığında bağırsak içindeki salgı cilde boşalabilir.

Kabızlık durumunda, dışkılama yaparken zorlamalar sonucu dışkı mukozayı yaralar ve oluşan kanallara nüfuz ederek fistül oluşumuna neden olur. Kabız olunduğunda zorlanma sonucu bağırsağın son kısmındaki süngersi hemoroid yapı dışarıya doğru taşar ve hemoroidler meydana gelir. 

Hemoroidler kan dolu kesecikler olarak bilinir. Normal fizyolojide olması gereken yapılardır fakat hamilelik sırasında karın içi basınç arttığında varis gibi şişerek veya kabızlıkta dışarıya doğru zorlanarak orda bulunan memelerin dışarı çıkması söz konusu olur.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat