Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Anafilaktik şok ne anlama gelir?

5,760
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Anafilaktik şok ne anlama gelir?

Anafilaksi çocuğun veya yetişkinin bir maddeye karşı gösterdiği aşırı şiddetli alerjik reaksiyondur. Bu madde besin, böcek sokması, arı sokması, lateks, iğne yoluyla verilen bir ilaç, aşı veya ağız yoluyla verilen bir ilaç olabilir. 

Anafilaksinin en önemli özelliği vücudun tüm sistemlerini etkilemesi ve ölümcül olabilmesidir. Belirtileri ilk başta hafif olabilir ama çok hızlı bir şekilde artar. Anafilakside ani ve hızlı bir şekilde ilerleyen karın krampları, vücutta kaşıntı ve kızarıklık, nefes alamama gibi belirtiler ortaya çıkar. Bu belirtilere müdahale edilmezse hızlı bir şekilde tansiyon düşmesi meydana gelir.  

Bütün bunlar aşırı alerjik reaksiyona neden olan besin veya maddenin alınmasının ardından vücutta oluşan birtakım reaksiyonlar sonucunda salgılanan maddelerle ve İgE ile olmaktadır. 

Hipotansiyon döneminde gerekli müdahaleler yapılamaz veya gecikilirse bütün damar sistemi etkilenir ve damar sisteminde, kılcal damarlarda da dahil olmak üzere çökme yaşanır. Tıpta buna vasküler kollaps adı verilir. 

Anafilaktik şok ise ölüm ile sonuçlanabilecek son derece ciddi bir tablodur. Bu tablo son derece agresif bir bakım tedavisi gerektirir. Dolayısıyla anafilaktik şok, anafilaktik reaksiyonu takip eden ileri bir durumdur ve ölümle sonuçlanabilecek kadar ciddi ve tehlikelidir. 

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat