Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Anafilaksi ölüme neden olabilir mi?

1,369
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Anafilaksi ölüme neden olabilir mi?

Anafilaksi, vücudun bir maddeye karşı geliştirdiği şiddetli ve ölümcül olabilen, bütün sistemleri tutan ve acil müdahale gerektiren bir reaksiyondur. Bu madde aşı, ilaç, iğne, antibiyotik hapları veya diğer haplar, besinler, lateks, böcek veya arı sokması olabilir. 

Anafilaksinin gelişme hızı hızlıysa, şiddeti de fazla olur. Ayrıca anafilaksinin şiddeti, alınan maddenin; ilacın, besinin veya böcek sokmasında vücuda giren maddenin büyüklüğü ile de doğru orantılıdır. Alınan madde miktarı fazla ise, anafilaktoid reaksiyon da fazla olacaktır.

Anafilaktik reaksiyon son derece ciddi ve ölümle sonuçlanabilen bir durumdur. Belirtiler hafiften şiddetliye doğru çok hızlı bir şekilde gelişir. İlk önce ağız çevresinde uyuşma, kaşıntı, hapşırık gibi olan belirtilerle başlar, vücutta hızlı bir şekilde şişme, kabarma, karın krampları, nefes alamama gibi durumlar ortaya çıkar. Bunları takiben hipotansiyon gelişir. Eğer hasta hipotansiyon evresindeyken de gerekli müdahaleyi göremezse, bunu takiben vasküler kollaps adı verilen durum ve ondan sonra da şok gelişir. Bundan sonra da ölüme gidiş hızlı olabilir. Dolayısıyla, anafilaksi, son derece hızlı ilerleyen, mutlaka ciddiye alınması ve acil müdahale gereken, şok ve sonrasında ölümle sonuçlanabilen bir alerjik reaksiyondur. 

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat