Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Anafilaksi çocukları nasıl etkiler?

469
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Anafilaksi çocukları nasıl etkiler?

Anafilaksi, bir böcek-arı sokmasına, herhangi bir besine, ilaca, enjeksiyona, aşıya veya latekse karşı ortaya çıkan, çok şiddetli ve tüm vücudu etkileyen, tüm sistemleri etkileyen alerjik reaksiyondur. Anafilaksiler, çok ciddi durumlardır ve müdahale edilmezse ölümle sonuçlanabilir. 

Eğer bir çocuk herhangi bir şekilde anafilaktik reaksiyon geçirmişse, ondan sonraki yaşantısı için de son derece dikkatli olunmalıdır. Bu çocuğa ilgili alerji testleri yapılıp, onda alerji yapan maddeler ortaya çıkartılabilir. Fakat her zaman daha önce anafilaksi geçirmiş bir çocuğun yanında acil çantası bulundurulmalıdır. Aynı zamanda MedicAlert bileklikleri de kullanılabilir. 

Acil çantasının içindeki en önemli madde epinefrin kalemidir (EpiPen). Bunun haricinde antihistaminik ve kortizon preparatları da bulundurulabilir. Çocuğun yanında hangi preparatların bulunacağına doktor karar verilir. Fakat daha önce anafilaktik reaksiyon geçirmiş çocuğun evde veya dışarıda, nereye giderse gitsin, yanında bu acil çantasının bulunması gerekir.

Anafilaktik reaksiyona aday olan çocuk, sağlık kurumlarından uzak yerlerde tatil veya kamp yapmamalıdır. Çünkü bu çocuklarda herhangi bir reaksiyon gelişirse, tıbbi bakım açısından bazen dakikalar değil, saniyeler bile çok önemlidir. Bu nedenle bu tip çocukların tatilleri, kampları sağlık kuruluşlarına yakın yerlerde olmalıdır. 

Anafilaktik reaksiyon geçirmiş çocuklar hayatlarında bazı gıdalardan mahrum kalabilirler. Çocuğun bu duruma psikolojik olarak hazırlanması gerekir. 

Bu tip çocuklarda özellikle alerji yapma olasılığı olan antibiyotiklerden ve ilaçlarda uzak durulması gerekir, ilaçlar genellikle iğne yoluyla değil, ağız yoluyla verilmeye gayret edilmelidir. Yine bu tip çocuklarda, film çekilmesi için verilen radyo kontrast maddeler ciddi reaksiyona yol açabileceğinden dolayı, yine bu tip müdahalelerden önce ailenin ilgili doktorları ve kişileri uyarması gerekir. 

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat