Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Alt solunum yolu enfeksiyonları nasıl bulaşır?

721
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Alt solunum yolu enfeksiyonları nasıl bulaşır?

Alt solunum yolu enfeksiyonları solunum yolu ile bulaşır. Akut bronşit genellikle üst solunum yolu enfeksiyonu ile beraber veya onu takiben ortaya çıkar. Soğuk algınlığı ve grip geçiren kişiler, uzun süre kapalı ortamlarda kalanlar, havalandırması olmayan yerde çalışanlar daha risklidir. 


Bazı türlerde hasta kişilerden sağlam kişilere de hastalık bulaşabilir. Hastalık çoğunlukla hastanın kendi ağız, boğaz ve sindirim kanalında bulunan mikropların akciğere ulaşması ile meydana gelir. Zatürreye zemin hazırlayan solunum yolu enfeksiyonları çok bulaşıcıdır. 

Hapşırık ve öksürükle yayılabildikleri gibi ağız ve burun sekresyonları ile bulaşmış pek çok araçla diğer kişilere geçebilirler. Tüberküloz gibi bazıs solunum yolu enfeksiyonları ise damlacık yolu ile bulaşır. 

Hasta kişinin konuşması ile solunum yolu salgıları damlacık şeklinde havaya asılı kalır. Bu şekilde sağlıklı bireyler enfekte olur. Bu durum herkeste hastalığa neden olmaz. Ancak saklanan virüs vücudun bağışıklığı düştüğünde hastalık olarak ortaya çıkar.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat