Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Alt solunum yolu enfeksiyonları için evde neler yapılabilir?

5,604
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Alt solunum yolu enfeksiyonları için evde neler yapılabilir?

Alt solunum yolu hastalıklarında tedavinin temeli istirahat, bol sıvı alımı, ateşin düşürülmesi ve yakınmaların giderilmesine dayanır. Her hasta en az 1 hafta dinlenmelidir. Solunum yolu enfeksiyonu kapmış kişi hastalığı atlatana kadar istirahat etmelidir. Viral enfeksiyon söz konusu olduğunda tedavide antibiyotiklerin yararı yoktur. 


Antibiyotik ancak ikincil enfeksiyon denen bakteri varlığında, sinüzit, bronşit, zatürre varlığında kullanılmalıdır. Hafif ateş vücudun savunma mekanizmasıdır ve düşürülmesine gerek yoktur. Yüksek ateş varlığında ateş düşürülmelidir. 1,5 2 litre su içmek terle kaybedilen sıvının yerine konması sekresyonların yumuşaması açısından çok önemlidir. 

Gece öksürüğü artan kişilerin yatağın başını yükseltmesi veya çift yastıkla yatması öksürüğü azaltabilir. Burun mutlaka açık tutulmalıdır. Öksüren kişinin sigara içmemesi, sigara içilen ortamdan uzak kalması ve keskin kokulardan uzak durması gerekir. Ağır efor öksürüğü tetikleyeceğinden ağır efordan kaçınmak gerekir. Reflü de söz konusu ise buna yönelik önlemler alınmalıdır. Öksürüğü 2 haftadan fazla süren hastaların doktora başvurması gerekir.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat