Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

ALS hastalığının tedavisi var mı?

6,099
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

ALS hastalığının tedavisi var mı?

ALS hastalığını iyileştirmeye yönelik herhangi bir tedavi henüz yoktur. Hastalığın ilerlemesini yavaşlatan bazı tedavi formülleri vardır. Burada hastalığın nedenine yönelik yapılan araştırmalarda beyinde glutamat adı verilen bir maddenin fazlalığından kaynaklanan bir nevi zehirlenme ya da aşırı uyarılma ile gelişen bir sinir hasarı söz konusu olduğu belirlenmiştir. 


Hastalığın tedavisinde de bu maddenin azaltılarak kişinin yaşadığı dönem içinde semptom ve şikayetlerin daha yavaş gelişmesi sağlanmaktadır. Hastanın ileri formu olan solunum yetmezliğinin biraz daha geciktirilmesine yönelik tedaviler vardır. 

Bu anlamda FDA'nın onayladığı riluzol adı verilen bir madde glutamatın salgılanmasını azaltır, zehirlenmeyi ve sinirlerin yok olmasını sağlayarak tedavi imkanı sunar. Son yıllarda bitum adı verilen bir madde hastalığın seyrini azalttığına dair çalışmalar vardır, kesin göstergeler yoktur.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat