Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

ALS hastalığının risk faktörleri nelerdir?

1,667
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

ALS hastalığının risk faktörleri nelerdir?

ALS hastalığında hücre hasarını motor nöron hücresini hasarlandıran mekanizmalar değişik alt gruplara ayrılmıştır. Temel olarak sebep bilinmemekle beraber genetik özelliklerin yatkın olduğu kişilerde çok görülebildiği, bağışıklık sistemiyle ilgili rahatsızlıkların bunu oluşturabildiği, birtakım virüslerin buna sebep olabildiği, kurşun ve alüminyum gibi maddelere maruziyetin söz konusu olabileceği bildirilmiştir. 


Ancak net olarak bir sebep ortaya konamamıştır. Uzun yıllar yapılan araştırmalarda bir grup insanda ALS hastalığının daha fazla görüldüğü bildirilmiştir. Bunların içerisinde askerlik yapan kişilerde belirli dönemler içerisinde ALS hastalığının daha yoğun çıktığı görülmekle beraber buna ait bir sebep bulunmamıştır. Burada kullandıkları metallerin, kullandıkları silahların etkisi olabileceği ileri sürülmüştür. 

Yine Pasifik?de bir adada bir gıda maddesi ALS hastalığını ortaya çıkaran madde olarak ortaya konmuş ve o bölgede kullanılması yasaklanmıştır. Ancak bununla ilgili bilgiler genetik yapının uygun olduğu kişilerde maruziyet arttığı zaman ALS hastalığının ortaya çıkabileceğini göstermektedir. Tüm bu maruziyetler tek sebep olarak ortaya çıkmamakta, genetik yatkınlığı olan kişilerin bu maruziyetlerle karşı karşıya kaldığında ALS hastalığını ortaya çıkarabildiği düşünülmektedir.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat