Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

ALS hastalarının hayatı nasıl kolaylaştırılabilir?

4,189
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

ALS hastalarının hayatı nasıl kolaylaştırılabilir?

ALS hastalığının seyri sırasında kaslar giderek bozulduğu için hastalığın ilk evreleriyle son evreler arasında hastaya destek olmak konusunda farklı uygulamalar yapmaktayız. Hastalığın teşhis edildiği dönemde eğer erken evre bir hastaysa bu hastada çalışan kas gruplarını geliştirmek ve hastanın hayatını daha kolaylaştırmak için mutlaka fizyoterapi desteği alınmalıdır. 


Hastaya uygun egzersizler planlanarak, kasların idamesi ve hayatını kolaylaştıracak egzersiz tiplerinin oluşturulması gerekmektedir. Hastalığın ilerleyen dönemlerinde kişinin yutma fonksiyonları bozulduğu için beslenmesi de bozulacaktır. Dolayısıyla kişide uzun vadede kilo kaybı ortaya çıkacaktır. Hastaya nasıl beslenmesi gerektiği öğretilmeli, protein ve kaloriden yüksek gıdaların nasıl alınacağı gösterilmelidir. Buna rağmen eğer hastada kilo kaybı, hastalığın teşhisinden itibaren yüzde 10'un üzerindeyse o dönemde hastayla beslenme problemleri paylaşılıp mideden beslenme adını verdiğimiz adını verdiğimiz gastrostomi ile beslenme gündeme gelebilir. 

Beslenme problemlerinin hemen akabinde birlikte seyredebilen solunum problemleri olabilmektedir. Buradaki solunum problemleri hastalığın orta evrelerinde hasta tarafından çok fark edilmese de geceleri huzursuz uyumak, sabahları baş ağrısıyla uyanmak gibi şikayetleri olan hastalarda uykuda solunum problemleri ortaya çıkacağı düşünülerek hasta solunum yönünden tetkik edilmeli ve eğer ihtiyacı varsa solunum destek cihazları devreye konulmalıdır. 

Bu anlamda hastanın hem nefes almasını hem nefes vermesini kolaylaştıran bipap adını verdiğimiz cihazlar devreye sokulmalıdır. Bu cihazlarla eğer hastanın solunumunu kolaylaştıramıyorsak hastanın boğaz bölgesinde bir delik aracılığıyla nefes alması sağlanarak hastanın rahat nefes alması ve yaşadığı süreyi kaliteli geçirmesi sağlanmalıdır.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat