Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

ALS en çok hangi kasları tutar?

2,968
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

ALS en çok hangi kasları tutar?

ALS hastalığı en sık kol ve bacaklardan başlar. Genellikle asimetriktir. Bir kolu ya da bir bacağı daha yoğun olarak tutar. Tutulma başladıktan sonra o kaslardaki bozulmalar devam eder ama bu diğer kasların bozulmayacağı anlamına da gelmez. Asimetrik olarak başlayan bir kas güçsüzlüğü iki kola ve iki bacağa da yayılabilir. 

Eğer hastalık bulber formda başlıyorsa o zaman hastanın konuşmasında ve yutmasındaki güçlükler kol ve bacağındaki güçsüzlüklerin daha önünde başlayabilir. Bu durumda hastanın yutma güçlüğü, dilindeki titreşimler, fasikülasyon adını verdiğimiz seyirmeler hastayı rahatsız etmekte, hasta dilini tam olarak kullanamamakta ve yiyecekleri dille geriye atarken zorluk çekmektedir. Bu durum hastanın konuşmasına da yansımaktadır. 

Bir süre sonra dili rahatça kullanamadığı için hastanın dışarıyla olan bağlantısı konuşması yüzünden problemli hale gelmektedir. Bu noktada hastanın eğer kullanabiliyorsa bilgisayar kullanımını sağlamak ya da bir takım aparatlar aracılığıyla, kullanabileceği aparatlar aracılığıyla kendini ifade edebileceği bir takım enstürümanlara hastayı kavuşturmak önem kazanmaktadır. 

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat