Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Allahümme Salli ve Allahümme Barik duaları nasıl okunur?

21,168
kez izlendi
Puan: 5.00 / 5
Detaylı Açıklama

Allahümme Salli ve Allahümme Barik duaları nasıl okunur?

Allahümme Salli ve Barik duaları namazların oturuş kısımlarında yani 2. veya 4. rekatlarda okunur. Bazı namazların 2. rekatlarında okunmamakla birlikte, bu dualar ikindi ve yatsı namazlarının ilk sünnetleridir.

Bunlar dışındaki tüm namazlarda 2. rekatlarda Allahümme Salli ve Allahümme Barik dualarını okumayız. 3. veya 4. rekatta son oturuş dediğimiz kade-i ahir denilen yerlerde bu duaları okuruz.

Peygamber Efendimize salât ve selam getirmedir. Anlamı da son derece güzeldir. Hz. İbrahim'den itibaren gelen bütün peygamberlere de dua etmiş oluruz. Allahümme Salli duası: "Allah'ım! Muhammed'e ve Muhammed'in ümmetine rahmet eyle; şerefini yücelt. İbrahim'e ve İbrahim'in ümmetine rahmet ettiğin gibi. Şüphesiz övülmeye layık yalnız sensin, şan ve şeref sahibi de sensin" anlamına gelir.

Allahümme Barik duası ise "Allah'ım! Muhammed'e ve Muhammed'in ümmetine hayır ve bereket ver. İbrahim'e ve İbrahim'in ümmetine verdiğin gibi. Şüphesiz övülmeye layık yalnız sensin, şan ve şeref sahibi de sensin." anlamına gelmektedir.

Bu dualar Hz. Muhammed ve Hz. İbrahim'e de yakınlaşmak adına çok önemlidir. Allahümme Salli duası; "Allâhümme salli alâ Muhammedin ve alâ âli Muhammed. Kemâ salleyte alâ İbrahime ve alâ âli İbrahim. İnneke hamidün mecîd." Allâhümme salli alâ Muhammedin ve alâ âli Muhammed. Kemâ salleyte alâ İbrahime ve alâ âli İbrahim. İnneke hamidün mecîd." şeklinde okunur.

Allahümme Barik duası ise "Allâhümme barik alâ Muhammedin ve alâ âli Muhammed. Kemâ barekte alâ İbrahîme ve alâ âli İbrahim. İnneke hamidün mecîd." şeklinde okunmaktadır.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat