Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Alevi kültüründe aşurenin yeri nedir?

2,813
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Alevi kültüründe aşurenin yeri nedir?

Alevi kültürü içinde aşurenin iki temel anlamı vardır. Birincisi İmam Zeynel Abidin'in ve diğer Kerbela şahitlerinin bu katliamdan kurtulması anısına muharrem orucu tutulduktan sonra bir teşekkür, bir şükran mahiyetinde aşure pişirilir. Aşure nitelik açısından bir çorba ya da tatlı değildir. Yalnızca bir şükür yemeği anlamına gelir. 

Alevi geleneğinde bu belirgin bir ayrımdır. Aynı zamanda yine Alevi geleneğinde aşure aynı zamanda tevhidi anlatan bir simgedir. Tevhidi farklılıkların bir aradalığı olarak da tanımlarsak aşure bunu oldukça güzel anlatır bize. 

Farklı tahıllar, nohut, buğday, fasulye, ceviz gibi ürünlerin her biri farkı kazanlarda kaynar, kendi tadını koruyarak ve ezilmeden bir büyük kazanda bir araya gelir. Onları bir jöle birleştirir, buna hakiki sevgi diyebiliriz. Anadolu bu anlamıyla bir aşure kazanıdır. Ya da bir aşure kazanı gibiyse Anadolu'ya Anadolu diyebiliriz.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat