Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Al basması inanışı ne kadar doğru?

6,055
kez izlendi
Puan: 3.57 / 5
Detaylı Açıklama

Al basması inanışı ne kadar doğru?

Al basması olarak adlandırılan durum genel olarak lohusalık humması diye bilinir. Doğumdan sonraki 40 gün içerisinde gebelikte oluşan bütün değişikliklerin normal halini alması için bir süre geçmesi gerekir. Bu süre lohusanın her türlü enfeksiyona açık olduğu dönemdir. 

Al basması sürecinde anne adayında idrar yolları ve meme ile ilgili sorunlar ortaya çıkabilir. Aynı şekilde sezaryen ya da normal doğum sırasında yapılan kesi yerlerinde enfeksiyon riski vardır.

Bu dönemde lohusaların dirençlerinde düşüklük olduğu için beslenmelerinde daha dikkatli olmaları ve bu tür enfeksiyonlara karşı korunmak için mümkün olduğunca dinlemeleri gerekir.  

Al basması olarak kastedilen durum, annede ateş yükselmesi ile seyreden rahatsızlıktır. Annede ateş yüksekliğine neden olan hastalıklar genelde enfeksiyon ile bağlantılıdır. Bu hastalıklar anneyi ölüme kadar götürebileceğinden ateş yüksekliği gibi bir durum yaşanırsa mutlaka doktora başvurulmalıdır. 

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat