Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Akünün araçtaki işlevi nedir?

16,012
kez izlendi
Puan: 4.82 / 5
Detaylı Açıklama

Akünün araçtaki işlevi nedir?

Akü kimyasal enerjiyi, elektrik enerjisine dönüştüren arabadaki yine önemli aygıtlardan bir tanesi. Akünün 2 temel görevi var.

Akünün görevi, aracımız çalışırken ateşleme sistemini aracın elektrik tüketimini ilgilendirecek sistemleri beslemek, şayet arabamız çalışmıyorsa bu süreç içerisinde de araçta elektrik beslenmesi gereken, radyo ve birtakım elektronik düzeneklere enerji sağlamaktır.

Akü aracın genellikle motor bölgesinde bulunur, bazı araçlarda bagajda ya da araç içinde genellikle sürücü koltuğunun altında bulunabilir. Akü mutlaka motor bölgesinde bulunacak diye bir kaide yok. Tamamen otomobilin tasarımıyla, yapısıyla ilgili bir durumdur bu.

Akünüze su eklemeyin

Aküdeki en önemli şeyler, kutup başları ve içindeki su miktarıdır. Eski tip akülerde müşterilerin alışkanlıkları vardır, kapaklarını açarlar, su seviyesine bakarlar ve peteklerin üzerine gelecek kadar saf su ilave ederler. Ama bugünkü akülerde artık su koymak gibi bir durum söz konusu değil. Çünkü artık otomobil aküleri bakım gerektirmeyen akülerdir.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat