Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Akü nasıl şarj edilir?

154,008
kez izlendi
Puan: 4.71 / 5
Detaylı Açıklama

Akü nasıl şarj edilir?

Öncelikle akümüzün şarj edilmeye müsait olması lazım. Bunun için yine akümüz üzerinde eğer bir gösterge varsa bunun kontrolünü yapmamız gerekiyor. Bu gösterge 3 tane renk gösterecektir bize.

Siyah renge dikkat

Yeşil, akümüzde herhangi bir problem yok demektir. Siyah renkte akümüzü şarj etmemiz gerekir, şayet renk beyaz ise bu aküyü değiştirmemiz tavsiye edilir. Şayet siyah göstergedeyse o zaman servisimizden bu konuda destek almalıyız ve bir özel cihazla, akümüzün yaklaşık 6 ile 12 saat arasında şarj edilmesini sağlamalıyız.

Ama yolda kaldık ve komşumuz da bize yardım etmeye çalıştı, arabamızı nasıl çalıştırabiliriz?

Akünün üzerinde 2 tane kutup vardır. Bunlardan bir tanesi artı kutbudur, bir tanesi eksi kutbudur. Artı kutbu her zaman için daha büyük olandır. Genellikle de akünün üzerindeki bir işaretle belirlenmiştir.

Adım adım akü şarjı

Diğer bir aracı veya bir aküyü, aracımızın yanına çektiğimizde, özel bir takviye kablosu ile bu takviyeyi gerçekleştirebiliriz. Burada yalnız dikkat etmemiz gereken çok önemli bir husus var.

Kırmızı olanı artıya, siyah olanı eksiye takmalıyız. Bunu yaptığınızda işlem sırasında aracımızda herhangi bir hasarın meydana gelmesi mümkün değildir ve takarken de yavaşça ve dikkatlice maşaların tamamen kutup başlarını kavrayacağı bir şekilde yapmamız gerekmektedir.

İki kabloyu da birleştirdikten sonra diğer araca da aynı işlemi yapmamız gerekecektir. Diğer araç çalışır durumdayken, arabanızın çalışmaya başlayacağından emin olabilirsiniz.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat