Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Akraba evliliğinden doğacak çocuğun hastalıkları önceden tespit edilebilir mi?

6,762
kez izlendi
Puan: 4.42 / 5
Detaylı Açıklama

Akraba evliliğinden doğacak çocuğun hastalıkları önceden tespit edilebilir mi?

Akraba evliliklerinden doğacak çocukların hastalıklarını genelde önceden tespit etmek mümkün olmaz. Sadece çok sınırlı sayıda hastalık için bu mümkündür. Örneğin, talasemi olarak tanımlanan Akdeniz anemisi denilen hastalık için çok rahatlıkla taşıyıcı taraması yapılabildiği için talasemili çocuğa sahip olunacağını önceden bilmek mümkündür. 

Bunun dışında büyük bir grup ailede bir hasta çocuk varsa ve ona tanı konulduysa ya da yakın akrabalarda böyle tanı almış bir çocuk varsa ancak onların sayesinde konulabilir. 

Fiziksel görünüm olarak tamamen normal gözüken bir çocukta, işitme kaybı veya görme özürleri olanlarda bu tip tanıları koymak ne yazık ki mümkün değildir. Ancak doğum sonrası tanı koymak mümkün olabilir. 

Tıbbi tahliye 

10. gebelik haftasından sonra yasal sınırların aşıldığı durumda gebeliğin son günlerine kadar üç hekimin imzalı onayı alındıktan sonra anne ve baba adayının rızasıyla gebeliğin tıbbi bir nedenle sonlandırılmasına tıbbi tahliye adı verilir.

Burada bebeğe ait nedenlerden söz ediliyorsa bebeğe ait nedenlerden herhangi bir tanısı konulmuş hastalık varlığında yaşamla bağdaşmayacak ultrason bulgularında, kromozom anomalilerinde aile hastalığı biliyorsa ve benzer hastalıklı bir çocuk istemiyorsa bu durumlarda tıbbi tahliye endikasyonu konabilir. 

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat