Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Akıllı lens kimlere uygulanabilir?

55,190
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Akıllı lens kimlere uygulanabilir?

Akıllı lens, katarakt ameliyatı ile takılan bir lens. Bu, göz içi bir ameliyat. Bu anlamda, akıllı lensin yakın görme problemi olan ancak katarakt sorunu bulunmayan kişilere takılması doğru değildir. 

Yakın görme problemi 40 yaşından sonra başlıyor. 40 yaşındaki insanlarda da genellikle katarakt başlangıcı olmuyor. Dolayısıyla bu hastalara katarakt başlayana kadar, 40-50 yaşlar arasındaki hastalara yakın problemi için yakın lazeri, supracor adı verilen yakın lazeri yapılması tercih ediliyor. 50 yaşından sonra, çok ilerlememiş bile olsa katarakt başlamışsa, ileride bir katarakt ameliyatı gerekecekse, bu hastalarda katarakt ameliyatını erkene alarak çok odaklı göz içi lensi olan akıllı lens ameliyatı yapılabiliyor. Bu sayede hastalar katarakt ile birlikte yakın gözlüğünden de kurtuluyorlar. 

Akıllı lensin takılabilmesi için gözün retina tabakasının sağlam olması gerekiyor. Retineada bir problemi olan, görme keskinliği ameliyattan sonra yüzde 80, yüzde 70, yüzde 60'lara ulaşamayacaksa bu hastalara çok odaklı göz içi merceği, yakın merceği takılmıyor. Bu hastalara normal mercek veya sarı nokta hastalığı varsa, sarı nokta için yeni geliştirilmiş makula merceği, sarı nokta lensi adı verilen lensler takılıyor. Bu lenslerle hastadaki görme oranı yüzde 30, 40'lara kadar artırılabiliyor. 

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat