Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Akciğer sönmesi nedir?

31,404
kez izlendi
Puan: 5.00 / 5
Detaylı Açıklama

Akciğer sönmesi nedir?

Akciğer sönmesi, akciğer zarları arasına hava dolması anlamına gelir. Bu zarlar arasına giren hava ise akciğerlerdeki hava ya da solunan havadır.


Akciğer zarı göğüs boşluğunu çevreleyen ve akciğerleri örten iki tabakalı ince bir zardır. Dış zar göğüs duvarının iç yüzünü, iç zar ise akciğerlerin dış yüzeyini kaplar. Bu iki zar tabakası arasındaki kısma göğüs zarı boşluğu denir.Bu boşlukta ince bir tabaka halinde bulunan sıvı akciğerlerin soluk alıp vermesi sırasında rahatça hareket etmesini sağlar.

Akciğer zarı boşluğunda hava bulunmaz ve bu alandaki basınç negatif değerlerde seyreder. Akciğer dokusu balon gibi büzülme ve sönme eğilimindedir. En zorlu nefes verme sonunda bile akciğer dokusunda belli bir miktar hava kalır. Yani akciğer tamamen sönmez.

Havanın akciğer zarı boşluğuna girmesine akciğer sönmesi denir. Hava buraya akciğerlerden veya atmosferden girebilir. Akciğer zarı boşluğunda negatif olan basınç akciğerlere hava girmesiyle artıp pozitif hale gelerek akciğerler büzüşür.

Anfizem, bronşektazi, mide delinmesi ve akciğerlerin kistik hastalıkları akciğer sönmesinin başlıca nedenlerini oluşturur.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat