Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Akciğer kanseri ameliyatlarında robotik cerrahi avantajları nelerdir?

27,134
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Akciğer kanseri ameliyatlarında robotik cerrahi avantajları nelerdir?

Akciğer kanseri ameliyatlarında robotik cerrahi bize birinci olarak tüm ameliyatlarda sağladığı avantajı sağlar. Bu avantaj içeriye giren kolların çaplarının küçük olmasından dolayı daha az ağrılı olmasıdır.

Özellikle akciğer kanseri ameliyatları sonrasında bizim için hastada ağrı olup olmaması çok önemlidir. Çünkü ameliyat sonrasında hastanın ağrısı az olursa hasta solunum egzersizlerine daha iyi katılır, ameliyat sırasında akciğerden olan kaybını olabildiğince çabuk bir şekilde geri alabilir. 

Akciğer çalıştırmak ameliyat sonrasındaki dönemde çok önemlidir. Bu kolların çapı ve küçük yerlerden büyük hareket kabiliyet olması robotun birinci avantajıdır. 

Robotik cerrahinin akciğer kanserleri ameliyatlarındaki ikinci avantajı ise cerrahlara içeride sağladığı avantajlardır. Bu kolların ucundaki enstrümanların her yöne hareket edebilmesi ve cerrahın her hareketini taklit edebilmesi sayesinde hastalardan daha fazla lenf bezi çıkarılabilir. Robotik cerrahide damarların üzerinden herhangi bir kanamaya veya damarda yırtılmaya yol açmadan çok sayıda lenf bezi çıkarabilmek mümkündür. 

Lenf bezi çıkarmanın önemi şudur: Hastalık, özellikle akciğer kanseri lenf bezlerine sıçradıysa başka bir evreye geçmiş demektir ve hastanın ameliyattan sonra kemoterapi alması gereklidir. Lenf bezlerini düzgün bir şekilde çıkaramazsak hastanın gerçek evresini kavramamış oluruz ve ameliyattan sonra hastalığın tekrar erken tekrarlaması ile karşı karşıya kalabiliriz.

Bunun dışında, teknik olarak daha üst düzey beceri gerektiren ameliyatlarda robot içeride bize daha kolay hareket etmeyi sağladığı için bu tip ameliyatların daha başarılı bir şekilde yapılmasını sağlamaktadır. 

Bunun dışında akciğer kanseri ameliyatlarını robotik cerrahi yöntemi ile yaptıran son dönem hastaların hastanede daha kısa süre kaldığını görmekteyiz. 

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat