Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Aileler ergenlik döneminde hangi sorunlara karşı dikkatli olmalı?

29,758
kez izlendi
Puan: 4.52 / 5
Detaylı Açıklama

Aileler ergenlik döneminde hangi sorunlara karşı dikkatli olmalı?

Aile çocuğun arkadaşlarını tanımaya çalışmalıdır. Okul döneminde sosyal çevreyle özdeşleşen çocuk ergenlik döneminde arkadaşlarıyla özdeşleşir, onlara benzemeye ve onlardan sıyrılmaya çalışır. Onlara benzerken aile çocuktaki bu değişikliği şaşkınlıkla karşılar. Arkadaşlarına benzeme çabasındaki çocuk ailesini reddebilir, ailesini beğenmeyebilir. Oysa bu doğal bir süreçtir ve ailenin bu durumda tedirgin olmaması gerekir. Bu durum ileriki yaşamda da kendini reddedeceği anlamına gelmez.

Aile çocuğun arkadaş seçiminde, içine girmeye çalıştığı grubu sevmeli, saymalı ve onure etmelidir. Bunun tersini yaparsa aile kaybeder.

Aile çocuktaki şekil değişikliklerine karşı aşırı tepki vermemelidir. Benzerlerin arasından sıyrılabilme dönemi olduğu için çocuk şeklen de girdiği gruba benzemeye başlar. Dönemin trendine göre saçlar uzatılır, pantolon paçaları değişir, küpeler takılır, makyajlar yapılır. Aile kendi gençliğine ve görgüsüne uymasa bile bunlara aşırı tepki vermemelidir. Bunları olağan karşılamalıdır. En büyük sorun ailenin liman olmayı yitirdiği dönemde ortaya çıkar.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat