Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Aile terapisi nasıl yapılır?

1,054
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Aile terapisi nasıl yapılır?

Evlilik ikili bir var oluştur. Daha sonra çocuklar da katılabilir bu varoluşa ancak bu ayrı bir kulvardır. Evlilik iki yetişkin insanın ortak yaşamıdır, hayat ortaklığıdır. Bu anlamda evlilik terapisinde eşlerden ikisine de ihtiyaç vardır. Zaman zaman eşlerden biri terapiye gelmeye gönülsüz olabilir, terapiye inanmayabilir. Ama uzmanlar eşlerin her ikisine de şunu vurgulamaya çalışır: Evlilik çoğu zaman eşlerden yalnızca birisinin çabası ile toparlanamaz. Karşılıklı bir adalet, çaba, mücadele gerekir. Bunun için evlilik terapisi eşlerin her ikisi ile birlikte yapılır. Eşlerden herhangi biri gönülsüz ise en az 4 seans evlilik terapisi önerilir. En az 4 seans şu anlama gelir. Farklı evlilik terapisi metodları vardır. İlk seansta eşlerin her ikisi de terapide bulunmalıdır. Ortak bir seans yapılır. Bu aynı zamanda bir tanışma seansıdır. Evlilikteki temel sorunlar ana hatları ile çizilir. Eşlerin her biri bu evlilikteki temel sorunlar nedir diye bakarlar. Daha sonrasında eşler arzu ederse tekli davet edilir. Sonra yine dördüncü seansta ortak bir seans yapılır. 

Evlilik terapisi aylarca yıllarca, çok uzun yıllar sürmesi arzu edilen bir terapi değildir. 

Evlilik terapisinin aşamaları vardır. Başlangıç terapisinde öncelikle tanışılır ve o seansta "şu anda herhangi bir evlilik sorununu çözmeye çalışmayalım, bir karar almaya çalışmayalım; bu evliliği iyileştirmek, iyileştirmemek, sonlandırmak, ayrılmak, ayrılmamak, boşanmak gibi kararlar vermeyelim" denir. Her türlü karar askıya alınılır. "Önce tanışalım, herkes biraz köşesine çekilsin, her eş biraz soluklansın, kafasını toparlasın" denir. Çünkü terapiye geldiğinde çiftler genelde toz duman içinde, ne istediğini bilmez haldedir. Birbirlerini suçlarlar, kendilerini haklı görürler. Terapi, evlilikteki kriz sürecine müdahale gibidir. Çünkü eşler geldiğinde ya çok sık münakaşa vardır ya da tamamen kopuk, sessiz bir hale bürünülmüştür. 

İlk seansta eşlere birbirlerini eleştirmeyin, birbirini kışkırtmayın, herkes kendisi ile bir başına kalsın" denir. Sonraki aşamalarda eşler birbirinden ne istiyor, ne bekliyor; bunlar somutlaştırılmaya çalışılır. İncinmiş bir eş ya da her iki eş varsa af dilemek, affetmek gibi şeyler çalışlır. Sonrasında her eş kendi istekleri, kendi değerleri konusunda biraz esnemeye soyunur ve o ikili var oluşta ortak bir mutabakat zemini oluşturulmaya çalışılır. Seçeneklere bakılır. Bu evlilik iyileştirilebilir mi, tatmin ediyor mu... Eğer arzu edilen verim alınamıyor, giderek astarı bezinden pahalıya geliyorsa, bu durumda usturuplu bir ayrılık konuşulur, düzgün bir ayrılık organize edilir. 

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat