Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Ağrılı adet görenler rahatlamak için neler yapabilir?

50,149
kez izlendi
Puan: 4.56 / 5
Detaylı Açıklama

Ağrılı adet görenler rahatlamak için neler yapabilir?

Ağrılı âdetin altında yatan mevcut başka bir patoloji yoksa, bazı basit önlemler alınarak bu ağrıyla baş edilebilir. Doktorunuza danışmak koşulu ile ağrı kesici kullanmaktan korkmayın.

Ağrı kesiciler kısırlık yapmaz

Toplum içerisinde ağrı kesicilerin kısırlık yaptığı veya kanama miktarını azalttığına dair yanlış bir inanış var. Evet kanama miktarını azalttığı doğrudur ama bir patoloji yaratmaz. Hele kısırlık hiç yaratmaz.

Biz zaten ağrı kesicileri çoğu zaman kanama miktarını azaltmak için kullanırız. Fakat bilinmesi gereken nokta ağrı kesiciye ağrının şiddetli olduğu zamandan önce başlamaktır.

Başlayan ağrıyı kesmek zordur. Ama ağrınızın başlayacağını hisseder hissetmez alırsanız ağrı kesiciyi çok daha fazla işe yarar ve daha az doz kullanmış olursunuz.

Ne kadar sıklıkla kullanmalı?

Eğer mevcut ağrı kesici midenize herhangi bir zarar vermiyor ve başka problem yaratmıyorsa günde 1 veya 2 tane alınabilir. Tabii ki bunların dozajları da önemlidir. Aldığınız ağrı kesicinin tipine göre de değişkenlik gösterir. Bu nedenle mutlaka doktora danışmalısınız.

Yatak istirahati yapmak, cenin pozisyonunda bacakları vücuda doğru çekerek uzanmak, karın bölgesine ılık kompres, sıcak su torbaları veya sıcak havlular koymak işe yarayacaktır.

Âdet öncesinden başlayarak kafein içeren içecekleri mümkün olduğunca az tüketmek ağrıları da hafifletir. Yine aynı dönemde tuzun azaltılması, lifli gıdalardan zengin beslenilmesi de gerekir.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat