Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Ağız kokusu neden olur?

53,562
kez izlendi
Puan: 4.67 / 5
Detaylı Açıklama

Ağız kokusu neden olur?

Gece yattığımızda eğer bir burun sorunumuz yoksa ağzımız kapalı uyuruz. Bu, ağzımızın içindeki ölen hücrelerin ve mikropların ortaya çıkardığı toksinlerin uzaklaşması için bir engeldir. Aynı zamanda gece tükürük salgımızın azalması da bu bileşenlerin ağızdan uzaklaşmasını engeller. Bu sebeplerden dolayı kişi sabah ağzında kötü bir tat ve ağız kokusu ile uyanır.

Ağız kokusu patolojik ve anormal bir durum değildir. Su içmek ya da dişlerin fırçalanması kokunun giderilmesine yardımcı olur. Ağız kokusunun en önemli nedeni diş ve dildir. Dişlerde kemiklerin arasında bulunan boşluklarda biriken yemek artıkları kokuya neden olur.

Dilde de boşluklar ve uzantılar vardır. Özellikle dilin arka kısmında bulunan bu boşluklar daha derindir. Bu boşlukların temizlenmemesi, yemek artıklarının kalması, mikropların birikmesi ve gıda artıklarını parçalaması sonucunda kokulu gazlar özellikle de sülfür gazı ortaya çıkar.

Ağız kokusu bademciklere bağlı olarak da ortaya çıkabilir. Bademciklerin, sinüzitlerin iltihaplanması ve geniz akıntısı da ağız kokusuna yol açabilir.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat