Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Adli Yargı Hakimliği Sınavı nedir?

916
kez izlendi
Puan: 3.00 / 5
Detaylı Açıklama

Adli Yargı Hakimliği Sınavı nedir?

Adli Yargı Hakim ve Savcı Adaylığı Yarışma Sınavı ÖSYM tarafından düzenlenen iki aşamalı bir sınavdır. Sınavın birinci aşamasını 40 genel yetenek ve genel kültür, ikinci aşamasını 100 alan bilgisi sorusu oluşturur. Toplamda 140 çoktan seçmeli soru mevcuttur.

Sınavın ikinci aşaması mülakat aşamasıdır. Ankara'da hakim ve bürokratlar tarafından oluşturulmuş bir kurul tarafından gerçekleştirilir.

Adli Yargı Hakim ve Savcı Adaylığı Yarışma Sınavı'nın bir yıl içinde kaç kere ve ne zamanlar düzenleneceği Adalet Bakanlığı tarafından belirlenir.

Adli Yargı Hakim ve Savcı Adaylığı Yarışma Sınavı'nda adaylar hakim olmadan önce hakim adayı olurlar. Hakim adayı olan adaylar Ankara'da staj süresine tâbi tutulur, daha sonradan adli yargı içerisinde ilk derece mahkemelerinde görev yaparlar.

Adli yargı düzeni dediğimizde, gerçek ve tüzel kişilerin arasındaki hukuki itilafların çözüme ulaştırıldığı yargı düzeni kastedilir.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat