Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Adette aşırı kanama nedenleri nelerdir?

73,335
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Adette aşırı kanama nedenleri nelerdir?

Aşırı âdet kanamasının çok çeşitli nedenleri olabilir. Aşırı bir âdet kanaması ilk defa ortaya çıktığında her şeyden önce devam eden ancak bir sorun yaşanan bir gebelik var mı diye bir doktor değerlendirmesinin yapılması gerekir. Her türlü âdet düzensizliğinde, bu arama kanama ya da aşırı veya az âdet kanaması olsun, fark etmez; mutlaka öncelikle devam eden ancak bir sorun olan gebelik durumu olup olmadığı kontrol edilir. 

Üreme çağında aşırı âdet kanamasına neden olan en önemli etkenlerden bir tanesi, kişi doğum kontrol yöntemi olarak spiral kullanıyorsa, bakırlı spiral dediğimiz hormonlu olmayan spirallerdir. Kadın doğum uzmanları spiral takmadan önce spiralden sonra âdet miktarında bir artış olacağını belirtir. 

Yine üreme çağındaki kadınlarda en sık görülen aşırı âdet kanaması nedeni rahim içinde ciltteki benlerin karşılığı olan rahim içindeki polipler, et parçalarıdır. Polipler selim tabiatlıdır ancak rahmin kasılmasına olumsuz etki ettiği için rahimdeki âdet kanamasını artıran bir faktördür. 

Miyomlar aşırı âdet kanamasına neden olabilir. 

Yanlış bilinen konulardan bir tanesi, menopoz başlangıcında veya yumurtalık rezervinin azalması durumunda âdet kanamalarının artacağı yönündeki bilgilerdir. Ancak menopoz başlangıcında veya yumurta rezervisinin azalması aşırı âdet kanamasına yol açmaz.

Aşırı âdet kanamasına neden olan etkenlerden biri de kullanılan ilaçlardır. Örneğin aspirin gibi ilaçlar âdet kanamasının miktarını artırabilir. Pıhtılaşmayı geciktirici tablet veya iğne şeklindeki ilaçlar da âdet miktarını artırabilir.

Genel olarak bilmek gerekir, âdet kanaması miktarında değişiklik söz konusu olduğu zaman etkenin belirlenebilmesi için mutlaka bir jinekolojik muayene yaptırmak gerekir.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat