Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Adet periyodu hangi durumlarda düzensiz sayılır?

68,671
kez izlendi
Puan: 4.53 / 5
Detaylı Açıklama

Adet periyodu hangi durumlarda düzensiz sayılır?

21 ila 35 gün arasında âdet görmek normal olarak kabul edilmelidir. 1 aya mahsus olarak bu sürenin uzaması veya kısalmasını hemen âdet düzensizliği olarak kavramamak gerekir.

3-4 ay üst üste tekrarlayan nitelikte düzensiz kanamaların olması âdet düzensizliği olarak adlandırılabilir. Tabii 3-4 ay âdet görmezseniz başka bir patoloji olup olmadığından emin olmak için mutlaka jinekoloğunuza başvurmalısınız.

Düzensizlik tekrarlayıcı nitelik gösteriyorsa da mutlaka âdet düzeninden sorumlu olan hormonlara bakılmalıdır. Çok sık âdet görülmesi kadar çok uzun süreli aralıklarla da âdet görülmesi de düzensiz olarak kabul edilmelidir.

Düzensizlik uzadıysa doktorunuza başvurun

1 aya mahsus olmak üzere daha öncesinde var olan siklus düzeninden farklı bir düzende âdet görmek âdet düzensizliği demek değildir. Yaşanılacak, yaşanılan streslere bağlı olarak da düzen kısa bir süreli olarak bozulabilir.

Ama tekrarlayıcı nitelik taşıyorsa, 3-4 ay süreyle bu düzensizlik devam ediyorsa, ara kanamalar başlamışsa, bu düzensiz kanamalara çok az kanama veya çok fazla kanama da eşlik ediyorsa mutlaka jinekoloğa başvurulmalı.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat