Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Adet kesilmesinin stres nedenli olduğunu nasıl anlarız?

5,599
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Adet kesilmesinin stres nedenli olduğunu nasıl anlarız?

Düzenli âdet gören bir kadında âdetler birden kesilebilir. Bunu çok ciddi bir şekilde değerlendirmek gerekir. Altında bir şey çıkmasa da çok ciddi bozuklukların da habercisi olabilir. Bu sistem yer alan tüm basamaklar beyinde hormon salgılayan bölgelerin, yumurtalıkların ve rahmin aşama aşama değerlendirilerek bu karmaşık mekanizmada hangi basamakta sorun olduğunu bulmak gerekir.

Âdet kesilmesinin stres nedenli olduğuna karar verebilmek için diğer tüm faktörlerin dışlanmış olması gerekir. Bunlardan ilki âdet kesilmesinin gebelik kaynaklı olup olmadığının öğrenilmesidir. Yumurtalıklarda, yumurtaların tükenmesi olan ve bir daha âdet görülmeyeceği anlamına gelen menopoz veya erken menopoz da âdet kesilmesine neden olur. 

Diğer organlarda anatomik veya hormonal bir bozukluk var mı, öğrenilmelidir. Bunlar için çeşitli görüntüleme yöntemleri ve kan testleri uygulanır. Tüm bunlara bakıldıktan sonra herhangi bir sorun yoksa, yani kişi gebe değilse, menopoz ya da erken menopoz söz konusu değilse ve herhangi bir anatomik veya hormonal bozukluk yoksa âdet kesilmesinin nedeni stres kaynaklı olduğu üzerine yoğunlaşılabilir. Ama burada da bunun çok çok uzun sürmemesi veya stres dönemi geçtiğinde âdetlerin eski düzene dönmüş olmasını bekleriz.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat