Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Adet kanamalarındaki düzensizlikler nasıl tedavi edilir?

93,568
kez izlendi
Puan: 4.53 / 5
Detaylı Açıklama

Adet kanamalarındaki düzensizlikler nasıl tedavi edilir?

Kanama miktarınız fazlaysa veya kanama süreniz 1 haftayı geçiyorsa mutlaka jinekoloğunuza başvurun. Yapılacak ultrasonla rahim iç tabakasının kalınlığı ve bu kalınlığa komşu olabilecek bir tümörün var olup olmadığı değerlendirilir.

Ultrasonla kanamayı artıracak rahim kalınlaşmaları da ekarte edilebilir. Bunun haricinde kanama miktarı yoğun değil ama devamlılık arz ediyorsa, hormonal olarak herhangi bir patoloji olup olmadığına bakılır.

35 yaşın üzerindeyseniz dikkatli olun

Mevcut spiraliniz varsa bu değerlendirilip çıkarılır, enfeksiyon varsa uygun tedavi uygulanır. Ancak kanamaya neden olan bir miyom ise tedavi yöntemi operasyondur.

Herhangi bir patoloji veya yer kaplayıcı herhangi bir oluşum saptanmadıysa ve enfeksiyon yoksa hastanın yaş grubuna göre tedavi düzenlenir. Eğer hasta 35 yaşın üzerindeyse, kanama miktarları çok fazla ve tedaviye cevap vermiyorsa örnek alınıp incelenir.

Kanama fazlalığı tedavi edilebilir

Eğer hiperplazi gibi kansere neden olabilecek bir durum söz konusu değil, sadece düzensiz hormonal salınımdan kaynaklanan bir durumsa çok basit hormonal preparatlarla bu kanama düzensizliği ve adet dönemindeki kanama fazlalığı düzeltilebilir.

Eğer hastanın ağız yoluyla hormon almasına engel bir durum söz konusuysa kanama miktarını azaltacak hormonlu spiraller takılabilir.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat