Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Adet görmenin normal periyodu nedir?

171,735
kez izlendi
Puan: 4.38 / 5
Detaylı Açıklama

Adet görmenin normal periyodu nedir?

Bir âdetin başladığı ilk günle, diğer âdetin başladığı ilk gün arasındaki süre bir siklus olarak adlandırılır. Bir kadının 23 ila 35 gün arasında âdet görmesi normal olarak kabul edilebilir.

Eğer bu siklus süresi 35 günün üzerine çıkıyorsa veya 23 ila 21 günün altına iniyorsa buna âdet düzensizliği olarak bakılabilir.

İlk âdetler düzensizdir

Âdet görmenin başladığı dönemi menarş olarak adlandırırsak bu 11 ila 13 yaş arasında değişkenlik gösterir ve bu ilk 2 sene içerisinde düzensiz bir periyoda sahiptir. Gittikçe âdet düzenleri 23 ila 35 gün arasında oturur.

İlk zamanlarda düzensizlikler olabilir. 3-4 ayda bir bile âdet görülebilir ve menopoz dönemine doğru da bu aralıklar aynı bu şekilde gittikçe uzayabilir. Bunları normal olarak adlandırmak gerekir.

Stres âdet düzenini etkiler

Aynı şekilde âdet düzensizliği demek için birçok kriter gerekir. Unutulmamalıdır ki âdet düzeninden birçok hormon sorumludur.

Stres, aşırı kilo alımı, kilo verimi, bunun haricinde girişimsel herhangi bir operasyon, iyi beslenememe, uykusuzluk veya yaşanan kötü bir tecrübe âdet düzenini etkileyebilir.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat