Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Adet gecikmesi her zaman için hamilelik belirtisi midir?

130,971
kez izlendi
Puan: 4.60 / 5
Detaylı Açıklama

Adet gecikmesi her zaman için hamilelik belirtisi midir?

Normal bir kadında, bir âdet dönemi (âdet siklusu) 21 ile 35 gün arasında sürer. Âdetin 35 günden daha uzun sürmesi, âdet gecikmesi olarak tanımlanır. Âdet kanaması, rahim içi zarının dökülmesi demektir.

Âdet gecikmesinin en önemli sebeplerinden bir tanesi gebeliktir. Özellikle yumurtlama çağındaki kadınlarda cinsel aktivite sonrası âdet gecikmesi gebelik belirtisi olabilir. 

Âdetin gecikmesine neden olabilecek birçok sebep vardır. Beyinden yumurtalıklara doğru salgılanan stres hormonu, diğer hormonların değişmesine ve âdet gecikmesine neden olabilir. 

Kişilerin yaşam tarzı âdet gecikmesine neden olabilir. Örneğin sürekli gece çalışan bir hemşirenin vardiyasını değiştirmesi âdetin gecikmesine neden olabilir. Ancak bunlar geçici nedenlerdir. 

Âdet gecikmesi olduğu zaman bir şüphe varsa gebelik testi mutlaka yaptırılmalıdır. İlerleyen yaşlarda yumurtalık fonksiyonları azalıyorsa, menopoza yakın bir dönem ya da menopoz dönemindeyse âdet gecikmesi yaşanabilir. 

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat