Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Adet döneminde ne kadar ağrı olması normaldir?

53,825
kez izlendi
Puan: 4.58 / 5
Detaylı Açıklama

Adet döneminde ne kadar ağrı olması normaldir?

Ağrılı âdet, âdet dönemi sırasında rahmin içerisinde kalan kanı boşaltmak için rahim kaslarının salınan bazı hormonlarla kasılması sonucu oluşur. Primer veya sekonder olarak ikiye ayrılır.

Primer ağrılı âdet görmede altta yatan başka bir hastalık yoktur. Genellikle ilk 1-2 âdet döneminden sonra başlar ve 25 yaş civarında gittikçe azalır. Çoğunluğun ifadesi doğum yaptıktan sonra azaldığı yönündedir.

Âdet döneminden önce ve sonra ağrı yapar

Sekonder dismenorede altta yatan başka bir hastalık vardır ve genellikle bu ağrılar âdet başlamadan birkaç gün öncesinden başlar ve âdet sonrası da uzun bir süre devam eder.

Birincil dismenorede ise genellikle âdet başlarken veya başlamadan en fazla bir gün önce başlar ve âdet döneminin en fazla ilk 3 günü içerisinde devam eder. Genellikle ağrı kesicilere cevap verir veya bunun alternatifi olarak doğum kontrol haplarına cevap verir.

Muayene çok basit

Eğer kişinin günlük aktivitelerini kısıtlıyorsa, yaşamdan zevk almasını engelliyorsa, her defasında doktora gelmesine neden oluyorsa, ağızdan alınacak ağrı kesicilere cevap vermeyip, iğnelere ihtiyaç duyuluyorsa mutlaka bir doktora başvurulması gerekir.

Doktora başvurulduğu zaman ilk yapılacak şey primer mi, sekonder dismenore mi olduğunun ortaya çıkartılmasıdır. İlk önce kadına bir pelvik muayene, arkasından çok basit bir şekilde ultrasonografiyle altta yatan başka bir patolojinin olmadığından emin olunur.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat