Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Acemi sürücülerin virajlarda dikkat etmesi gerekenler nelerdir?

5,843
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Acemi sürücülerin virajlarda dikkat etmesi gerekenler nelerdir?

Acemi sürücüler özellikle virajlarda çok dikkatli olmak zorundadır. Çünkü virajlarda her araç yerçekiminin ve hızın etkisiyle kontrolden çıkma eğilimi gösterir.

Aracın markası, modeli, motor ve yol tutuş özellikleri ne olursa olsun virajın alınabileceği belli bir hız vardır. Eğer bu üzerine çıkılırsa araç virajın dışına doğru savrulur ve kontrolden çıkıp kazaya neden olabilir. Bunu yaşamamak için viraja girerken hıza dikkat edilmelidir.

Hangi virajın hangi hızla alınabileceğini kestirmek kolay değildir ve ciddi bir tecrübe gerektirir. Bu nedenle sürücünün özellikle trafiğe yeni çıktığı dönemde virajlara temkinli ve mümkünse yavaş girmeleri tavsiye edilir.

Özellikle keskin virajlarda viraj girişindeki hız uyarılarına ayrıca dikkat edilmeli ve belirtilen hızla seyir hızı arasında çok büyük farklar olmamalı. Mesela 60'la alınması gereken bir viraj 70 km ile de tehlikesiz dönülebilir, ancak bu viraja 90, 100 km ya da daha yüksek hızda girmek kazaya davetiye çıkarmaktır.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat