Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Acemi sürücüler yayalarla ilgili nelere dikkat etmeli?

7,103
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Acemi sürücüler yayalarla ilgili nelere dikkat etmeli?

Yayalar acemi sürücüler için ciddi risktir. Yaya hareketlerini tahmin etmek çok zordur. Tecrübeli bir sürücü 100 metre uzağındaki bir yayanın hareketlerinden neler yapabileceğini tahmin edebilir. Ancak acemi bir sürücü bütün dikkatini araca ve yola verdiği için yayanın hareketlerini gözleyemez ve yaya harekete geçtiğinde durmak ya da manevra yapmak için çok geç olabilir. Bu nedenle özellikle trafik ışıkları ve yaya geçitlerinde çok dikkatli olmaları gerekir.

Bir yaya çarpanın çok büyük vicdani sorumluluğu ve kanuni yaptırımları var. üstelik bir yaya geçidinde bir yayaya çarpmak çok büyük cezai yaptırımları beraberinde getirecektir. Sadece yaya geçitlerinde de değil şehiriçined geçiş üstünlüğü yayalarındır. Şehiriçinde bir yaya çarparak yaralanmasına ya da ölmesine neden olan sürücü büyük oranda hatalı bulunur ve ceza alır. Bu yüzden acemi sürücüler yayaları çok iyi kollamalı, trafik ışıkları, yaya geçitleri ve sokak aralarında yayalara öncelik vermeli.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat