Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Acemi sürücüler frenlemede nelere dikkat etmeli?

33,130
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Acemi sürücüler frenlemede nelere dikkat etmeli?

Acemi bir sürücü için frenleme çok önemli bir konudur. Çünkü yeni sürücüler hem aracın frenleme ile ilgili tepkilerine alışık değildir hem de trafikteki diğer araçların ve yayaların neler yapabileceği konusunda deneyim sahibi değildir.

Acemi sürücüler trafikte ilerlerken frene çok hakim olmadıkları için seyir hızlarını her zaman makul tutmalıdır. Çünük ani fren yapması durumunda aracın nasıl davranacağını bilmediği için ve direksiyonu tamamıyla hakim olmadığı için kaza yapabilir. Yeni sürücüler mümkün olduğunca ani ve sert frenleme yapmamalıdır.

Fren pedalı çok hassastır ve bu yüzden sürücü hafiften başlayıp daha sonra ağır ağır pedala yüklenmeli ve aracın yavaşlamasını uzun bir mesafeye yaymalıdır. Özellikle yağışlı havalarda, karlı ya da buzlu yollarda frenleme daha da yumuşak ve yavaş olmalıdır.

Acemi sürücünün sert frenlemelerden kaçınmasının en temel yolu hızı makul tutmak ve yolu iyi okumaktır. Yani örneğin, sürücü 200 metre sonra bir kavşağa girecekse frenlemeye 50 metre kala başlaması gerekir. Hızlı gidip tam kavşak girişinde sert frenleme yapmak doğru değildir.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat