Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Abdest alırken boğazımıza su kaçması orucu bozar mı?

7,406
kez izlendi
Puan: 5.00 / 5
Detaylı Açıklama

Abdest alırken boğazımıza su kaçması orucu bozar mı?

Abdest İslam dininde namazın olmazsa olmazlarındandır. Ramazan ayı dışında biz abdest alırken ağzımıza bol su alırız. Bu, ağzımızın güzel yıkanması içindir. Ramazan ayında ise, oruç tutarken bol su alsak bile, ağzımızın ucu ile alırız ve o suyu hemen tükürürüz. Ağzımızın ucu ile almak demek, Ramazan ayında tedbirli davranmak demek idir.

Özellikle sıcak mevsimlerde su en büyük ihtiyaçtır. Yani dudağınıza soğuk suyun değmesi bile sizi rahatlatır. Dolayısıyla, abdesti ne sıcaklıkta su ile alırsak alalım, mümkün olduğunca, Ramazan ayının hürmetine çok az su ile alır, bunu da ağzımızın ucu ile alırız.

Oruç tutarken aldığımız abdest sırasında boğaza kaçan su, kendi dahlimizle kaçan su değildir. Abdest sırasında mümkün olduğunca yutmamaya çalışırız ama ağzımıza suyu alıp gargara yaparsak, o çok tehlikelidir; oruçluyke abdest sırasında gargara yapmamak lazım.

Oruç tutan Müslümanlar, sıcak mevsimlerde hafif bir rahatlama için ağzılarını, suyu yutmayacak şekilde yıkayabilirler. Hatta kitaplarda da yazar, Ramazan ayında, çok sıcak mevsimlerde oruç tutanlar, banyo yapıp serinleyerek oruca yardımcı olabilirler.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat