Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

ABD vizesi mülakatında nelere dikkat edilmeli?

75,914
kez izlendi
Puan: 4.42 / 5
Detaylı Açıklama

ABD vizesi mülakatında nelere dikkat edilmeli?

Amerika Birleşik Devletleri'ne gitmek için vize almak isteyenlerin dikkat etmesi gerekenlerin başında, vize randevusuna zamanında gitmek geliyor. Vize görüşmesi tam amacı, Amerika'ya giriş yaptıktan sonra programı bozup, herhangi bir şekilde orada kalmayacak ya da kalmaya çalışmayacak biri olduğunuzu anlamaktır. Bu anlamda görüntünüz, gerek başvuru dosyasındaki evraklarınız ve sorulara verdiğiniz yanıtların tutarlı, güven verici olması gerekir.

Vize başvurusunda, ABD'ye yapacağınız seyahat sonunda yasa dışı, kaçak olarak ülkede kalma veya orada çalışma talebinde bulunmayacağınıza inandırmanız gerekiyor. Bu nedenle, vize görüşmesine giderken kıyafetimize dikkat etmeli, daha özenli olmalısınız. Kıyafetlerin çok resmi olmasına gerek olmasa da aşırı rahat kıyafetlerin giyilmesi tavsiye edilmiyor.

Vize başvurusunda size yöneltilen sorular kısa, net, açık ve hızlı yanıt vermeniz öneriliyor. Sorulan soru karşısında düşünme, bekleme süresi geçirdiğiniz anda vereceğiniz cevabın şüpheli olduğu kanaatine varılabilir. Vize görevlileri göçmenlik amacınız olmadığına ikna edecek yeterli veri olup olmadığına bakarlar. Tutarsız bir hikaye, eksik evrak yahut çelişkili yanıtlar, şüphelenmelerine neden olur.

Vize başvurularında sorulan sorular üç aşağı beş yukarı bellidir. Amerika vizelerinde en sık ve seri halinde sorulan sorular şöyledir:

- Niye Amerika'ya gidiyorsunuz
- Ne zaman Amerika'ya gideceksiniz
- Amerika'da nerede kalacaksınız
- Amerika'da tanıdığınız biri var mı
- Amerika'da yaşayan akrabalarınız var mı

Tüm soruları, çok fazla detaya girmeden, sadece sorulan soruyu dikkate alarak kısa, net, kendinizden emin bir şekilde ve sakince yanıtlamalısınız.

Amerika vizesi başvurusunda İngilizce bilip bilmemeniz vize almanızı engellemez. Mutlak suretle İngilizce bilmeniz gerekmiyor. Sonuç olarak siz bir T.C. vatandaşısınız ve ABD ya da başka bir ülkeye seyahat etmek için hiçbir şekilde o ülkenin dilini konuşmak, bilmek zorunda değilsiniz ve ABD konsoloslukları da bunun farkındalar.

ABD konsoloslukları size kendi ülkelerine giderken yardımcı olmakla mükellef kurumlar olarak bulunuyorlar. Bu nedenle siz de Türkçe konuşma ve yanıt verme hakkına sahipsiniz. İngilizceniz iyi ise, görüşmeye İngilizce de devam edebilirsiniz.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat