Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

6 yaş çocuğunun gelişimini nasıl destekleyebiliriz?

5,360
kez izlendi
Puan: 3.18 / 5
Detaylı Açıklama

6 yaş çocuğunun gelişimini nasıl destekleyebiliriz?

Aileler dikkat edecekleri birkaç nokta ile 6 yaşındaki çocuklarının fiziksel ve sosyolojik gelişimini destekleyebilirler.
Fiziksel gelişim
6 yaşındaki çocuk takım sporları ve grup aktiviteleri yapmaya hazırdır. Aile bu yaştaki çocuğunu takım sporlarına teşvik edebilir. Böylece çocuğun fiziksel gelişimi desteklenmiş olur.
6 yaş çocuğunun gelişimi için beslenme ve uyku çok önemlidir. Çocuğun günlük beslenmesinde 3 porsiyon meyve ve sebze olmalıdır. Çocuğun bu gıdalarla alacağı C vitamini çocukta her türlü enfeksiyona karşı direnç oluşturur. Eğer çocuk bu gıdaları yemiyorsa C vitamini takviyesi de yapılabilir.
Çocuğun günlük yemek düzeninde Omega-3 içeren yumurta, balık ve ceviz gibi gıdalar bulunmalıdır. Çocuk gün içinde yeterli Omega-3 almıyorsa dışarıdan Omega-3 takviyesi yapılabilir.
6 yaş çocuklarına kendilerini hastalıklardan ve kazalardan korumalarına yönelik eğitim verilmelidir. Özellikle el yıkamanın önemi vurgulanmalıdır. Dışarıdan eve geldiğinde 22 saniye boyunca ellerini yıkama alışkanlığı kazandırılmalıdır.
6 yaşındaki çocuk su içmeyi ve tuvalete gitmeyi unutabilir. Çocukla birlikte olan yetişkin kişinin çocuğa bunları hatırlatması gerekir. 6 yaş çocuğunun aşı cetveli kontrol edilerek yeniden yapılması gereken aşılar yaptırılmalıdır.
Sosyolojik gelişim
6 yaşındaki çocuğun sosyolojik gelişimini desteklemek için aile çeşitli aktiviteler düzenleyebilir. Anne ya da baba çocukla birlikte kitap okuyabilir, tiyatroya gidebilir. Aile ile birlikte yapılan aktiviteler çocuğun sosyolojik gelişimini destekler.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat