Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

6 yaş çocuğunun dil gelişimi nasıldır?

2,321
kez izlendi
Puan: 3.18 / 5
Detaylı Açıklama

6 yaş çocuğunun dil gelişimi nasıldır?

6 yaş, motor becerilerin önceki yaşlara göre durağan kaldığı, varolan becerilerin oturmaya başladığı dönemdir. Ancak buna rağmen dilsel ve zihinsel gelişim bu yaşta çok hızlıdır.
6 yaşındaki çocuğun dil yeteneği çok artmıştır. Uzun ve karmaşık cümleler kurabilir. Yeni kelimeler ilgisini çeker. Konuşurken dil bilgisi kurallarına daha çok uyar. Hala bazı kelimeleri yanlış söyleyebilir ama yanlış söylediği kelime sayısı en aza inmiştir. Adını, soyadını, doğum gününü ve evinin adresini bilir. Uzun şiirler ve şarkılar ezberleyebilir.
6 yaşındaki çocuk çok konuşkandır. Dilsel gelişimi çok hızlı olduğu için devamlı konuşmak ister. Kendini ifade etme çabası içindedir. Bilmediği kelimenin anlamını öğrenmek ister.
Çocuğun çok konuşması dilsel gelişimi açısından olumlu bir davranış olduğu için aile ona bu konuda tepki göstermemelidir. Çocuğun aile ile iletişim içinde olması ve onlarla sohbet etmesi çocuğun dilsel gelişimini olumlu yönde etkiler.
Çocuğun dil gelişimini desteklemek için çocukla birlikte kitap okunabilir. Çocuk okumayı öğrendikten sonra birkaç satırı annenin, birkaç satırı çocuğun okumasıyla dilsel gelişim desteklenebilir. Birlikte tiyatroya ya da çeşitli dilsel aktivitelere gitmek de çocuğun dilsel gelişimine katkı sağlayacaktır.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat