Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

4 aylık bebeklerde uykunun bölünmemesi için nelere dikkat edelim?

10,233
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

4 aylık bebeklerde uykunun bölünmemesi için nelere dikkat edelim?

Bebeklerde bizi en çok endişelendiren durum ani bebek ölümü sendromudur. Ani bebek ölümü sendromu riski yatma pozisyonu, yatak, odanın ısısı, anne baba tavrı ile birlikte artar. Bunu yaşamamak için öncelikle yatağın çok yumuşak olmaması gerekir. Orta sertlikte olmalıdır. Bebek sırt üstü yatırılmamalıdır. Bebek anne ve babayla aynı yatakta yatırılmamalıdır. 


Anne veya baba kilolu ise ya da alkollüyse bebeğe zarar verebilir. Bebeğin odasının sıcaklığı 18-20 derecenin altına düşmemelidir. Annenin sigara kullanmaması gerekir. Bebek uyuturken ya da bebek uyandığında anne bebekle sohbet ederse, bebek uykuya giderken annenin bir eşyasına sürekli tutunursa, bebek emzik ya da biberona bağlıysa bu bebek sık uyanır. 

Bebeği emzirdikten sonra yatırmak için en az yarım saat beklemek gerekir. Bebek kucağımızda uyuklamaya başladıktan sonra uyumaya yakınken yatağına götürmek gerekir. Bebeğin uykusunun kaçmaması için yavaş ve yumuşak hareketlerle yatırılması gerekir. Bebeğin üstünün ve baş bölgesinin aşırı örtülmesi sağlık sorunlarına neden olabilir. Bebeğin yatağının kenarında ip, emzik bağı da olmaması gerekir.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat