Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

3D printer nasıl çalışır?

16,063
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

3D printer nasıl çalışır?

3d printerların çalışma prensibi, herhangi bir üç boyutlu modeli katmanlama teknolojisi ile plastiği eriterek direkt olarak üretim prensibine dayanır. 3d printer ile üretim yapabilmek için ilk olarak bir 3 boyutlu objenin modellenmiş haline ihtiyacınız vardır. Bunları da internetten rahatlıkla indirebilirsiniz. Şu an itibari ile internette yaklaşık 2 milyon adet 3d printer'dan basıma hazır ücretsiz model bulunmaktadır. 

Eğer kendiniz bir şey üretmek istiyor, tasarlıyorsanız, 3d printerlar için 3 boyutlu modelleme programları ile planladığınız tasarımı kendiniz modelleyebilirsiniz. Hali hazırda neredeyse bir resim programı basitliğinde 3d modelleme programları mevcuttur. 

3d modellemeniz mümkün değilse, 3d scannerlarla bir tarama datası edinerek, 3 boyutlu modele erişebilirsiniz. 

3d printerlar kesinlikle 2 boyutlu resimlerden baskı almaz. Baskı yapabilmeniz için mutlaka 3 boyutlu bir modele ihtiyacınız vardır. 

3 boyutlu modelinize karar verdikten sonra modeli 3d yazıcı programına entegre aşamasına gelinir. 3d yazıcıların kendilerina ait bazı programları bulunur. Kullanımı çok basit olan bu programları bilgisayarınıza kurmanız gerekir. Bu programlar baskı alacağınız 3 boyutlu modelin çözünürlüğünü seçmek için gereklidir. 

Örneğin Zaxe 3D yazıcı ekseninde nasıl üretim yapacağınızı öğrenmek için de bu programların yönlendirmelerine ihtiyacınız vardır. Programın yardıcımı ile 3D modeli üretime hazır hale getirdikten sonra cihaza wireless üzerinden gönderirsiniz. Cihazınız da üretime başlar. Bu üretimler 40 saat, 60 saat, kimi zaman da 20 dakika bile sürebilir. Süreçler tamamen ürettiğini ürünün büyüklüğüne, ayrıntısına bağlıdır. 

Küçük bir anahtarlığı 3d printer ile 20 dakikada üretebilirken, örneğin büyük bir dinazor büstünü yaklaşık 24 ile 30 saat arasında üretebilirsiniz. 

3d yazıcıların kartuşları, uzmanın 1. dakika, 46. saniyede gösterdiği gibi, 300 metre sarılı 1.75 mm kalınlığı olan plastiklerdir. Bu plastikler günümüzde her yerde kullanılan plastiklerdir. Her yerde bulunabilir, sağlığa zararlı bir özelliği yoktur.

Filamentlerin ABS ve PLA olarak iki türevi vardır. 330 metrelik plastik 3d yazıcının kafası olan nozzle'ın içinden girer, kafanın içinde 200 ile 270 derece arasında bir sıcaklığa maruz bırakılarak eritilir ve sıvı hale gelen plastik 3d yazıcı için modellenen objeyi tablada katman katman üretir. 

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat