Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

35 yaş üstü gebelerde hangi tarama ve tanı testleri yapılmalı?

6,345
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

35 yaş üstü gebelerde hangi tarama ve tanı testleri yapılmalı?

35 yaş üstündeki gebeler, Down sendromu ve kromozom anomalileri için biraz daha riskli bir grubu oluşturduğundan, bu konuda özellikle bazı tanı ve tarama yöntemlerinin mutlaka uygulanması gerekmektedir. Bunların ilk başında hamileliğin 12. haftasında yapılacak olan 1. trimester detaylı ultrasonografi taramasını söyleyebiliriz.

Detaylı ultrasonografi, günümüzde sadece bebeğin ense kalınlığı ile burun kemiğine bakılması ve arkasından yapılacak ikili testten ibaret değildir. Bu uygulamalarla bu haftada bakılan başka markerlar Down sendromu için belirteç olarak kabul edilmekte, bunlar bizi daha ileri tanı testleri yaptırmak için yönlendirmektedir. Bu nedenle özellikle 35 yaş üstündeki gebeler, hamileliğin ilk 3 ayında ikili tarama testi ve 1. trimester detaylı ultrasonografi yaptırmalıdır.

Yapılması geren tarama testleri

Bunlarda bir risk çıktığında veya ikili tarama testinde Down sendromu riski yüksek çıktığında, yapılması gereken daha ileri tanı testleri vardır. Bunlardan ilki yine 12. ayda yapılabilecek olan CVS, yani koryon villus biyopsisi testidir. CVS, plasentadan alınan bir doku örneği ile bebekteki kromozom anomalisine tanı konma şansı vardır. 

Bunun dışında 16 ve 18. haftalar arasında amniyosentez yapılabilir. Amniyosentez, bebeğin içinde bulunduğu sıvıdan örnek alınması ve bu sıvıdaki bebeğe ait hücrelerin incelenerek kromozom anomalisinin varlığının tespit edilmesine yönelik bir testtir. 

Her iki test de invaziv girişimler olup, yaklaşık 200 ile 300'de 1 düşük riskini de beraberinde getirdiklerinden bazı ebeveynler tarafından kabul edilmemekte ya da endişe ile karşılanmaktadır. Bu durumda artık günümüzde Nifty test denen, anne kanından yapılabilen bir başka test daha vardır.

Nifty, henüz her ne kadar standartlara tanı testi olarak girmese de çok yüksek oranda, yaklaşık yüzde 99 oranda doğru sonuç verdiğinden, rahatlıkla uygulanabilecek bir testtir. Bu test rutin olarak önerilmemekte ama riski orta grupta yer alan gebelerde veya doktorunuzun önerisi ile yaptırabileceğiniz bir testtir. 

Nifty testi ile anne kanında bebeğe ait DNA partiküllerinin bulunup, bunların çoğaltılarak belli başlı hastalıkların tespitine yönelik bir testtir.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat