Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

23 Nisan nasıl çocuk bayramı oldu?

5,351
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

23 Nisan nasıl çocuk bayramı oldu?

Tüm dünyadan çocuklarla beraber kutladığımız 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı, aslında ilk zamanlarda çocuk bayramı olarak başlamamıştı. 

Türkiye Büyük Millet Meclisi'nin açıldığı 23 Nisan, 1921 yılından itibaren ilk olarak Milli Hakimiyet, yani ulusal egemenlik bayramı olarak kutlanmaya başlandı. 23 Nisan bu anlamda Türkiye Cumhuriyeti'nin ilk milli bayramı oldu.

23 Nisan Ulusal Egemenlik Bayramı'nın çocuk bayramı olması ise daha ileriki tarihlerde gerçekleşti. 

İlk olarak Himaye-i Etfal adı ile kurulan şimdiki Çocuk Esirgeme Kurumu, 23 Nisan tarihinde yetim çocuklara yardım amacıyla etkinlikler düzenledi. Bunun için bir pul hazırladı ve 23 Nisan 1924 tarihinde Hakimiyet-i Milliye gazetesinde "Bugün yavruların rozet bayramıdır" başlığıyla halkı cemiyete bağış yapmaya çağırdı. 23 Nisan Çocuk Günü olarak belirlenen bu gün, bir yıl sonra Çocuk Bayramı'na dönüştürüldü.

Çocuk Bayramı 1927'de Atatürk himayesinde kutlandı. Bir dizi etkinlik ile kutlanan Çocuk Bayramı 1933 yılından itibaren resmi devlet töreniyle kutlanmaya başlandı. 23 Nisan Milli Hakimiyet Bayramı ve Çocuk Bayramı 1980 darbesi sonrası birleşti ve 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı adıyla son halini aldı. 

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat